پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

بازگشت به مباحث آیین نامه ای تالار گفتگو


پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

details توسط Hamed Reza Vafa » ۱۳۹۰/۹/۲۴ ۱۹:۰۵:۴۶


با عرض سلام و احترام خدمت تک تک اساتید بزرگوار ، همکاران محترم و دوستان عزیز :

هدف بنده به عنوان عضو کوچکی از جامعه مهندسی از باز کردن این تاپیک این بود که :

پرسشها و ابهاماتی را که در ارتباط با ضوابط مربوط به زلزله آیین نامه های معتبر در ذهن خود پرورانده ایم در این تاپیک مطرح کنیم تا با بیشتر باز شدن موضوع به دستاوردهای علمی بیشتری دست یابیم و همچنین باشد که دوستان دانشجو همچون من بتوانیم استفاده بیشتری را از بار علمی و تجارب اساتید بزرگوار حاضر در انجمن برده و در هرچه بهتر شدن سطح علمی خود بکوشیم .

Hamed Reza Vafa
 
 
پاسخ‌ها: ۳
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲۴
 
Re: پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

details توسط Hamed Reza Vafa » ۱۳۹۰/۹/۲۵ ۰۸:۲۵:۰۸


وقت بخیر ...

بر طبق آیین نامه بتن آمریکا - ACI-318-08
سازه هایی که در مناطق با خطر لرزه خیزی زیاد ساخته میشوند ، باید دارای شکل پذیری بالایی باشند و یا به عبارتی در تفکیک شکل پذیری زیاد آمده است که در هر منطقه ( خطر لرزه ای بالا - متوسط - کم ) ، شکل پذیری متوسط در مناطق خطر لرزه خیری متوسط و پایین قابل طراحی و اجرا هستند ، اما بندی از آیین نامه را نیافتم که صراحتا قید کرده باشد به فرض سازه هایی مانند انبار علوفه ( که طبق آیین نامه 2800 ویرایش سوم دارای اهمیت کمی هستند I=0.8 ) در مناطق خطر لرزه ای بالا میتواند با شکل پذیری کم و یا متوسط به دلیل صرفه اقتصادی و یا موارد اینچنینی که شاهد طراحی و اجرای آن هستیم ، ساخته شوند ، مطمئنا این ضرایب در آیین نامه IBC نیز موجودند ، آیا همچین موردی صراحتا در آیین نامه آمده است ؟ کدام آیین نامه ( لطفا بند آن را ذکر فرمایید ) طبیعتا اگر این در بند به طور قطع در آیین نامه ذکر نشده باشد ، مجاز به طراحی سازه های اینچنینی نخواهیم بود و انبار نیز همانند سازه ای مانند بیمارستان باید دارای شکل پذیری بالایی در نظر گرفته شود .

پیشاپش از راهنمایی ها و توضیحات ارائه شده توسط تمامی سروران گرامی نهایت سپاس را دارم .
Hamed Reza Vafa
 
 
پاسخ‌ها: ۳
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲۴
 
Re: پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

details توسط Mehran Seyed Razzaghi » ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ ۰۹:۴۹:۱۰
* ویرایش شده به تاریخ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ ۰۸:۲۵:۰۸


جناب آقای مهندس وفا
با سلام


بر اساس استاندارد 2800 برای ساختمانهای زیر استفاده از سیستم قاب خمشی فولادی معمولی در تمام مناطق مجاز است
1-ساختمانهای یک طبقه
2-ساختمانهای صنعتی
مشروط بر اینکه ساختمانهای با اهمیت متوسط و کم و با ارتفاع کمتر از هجده متر باشند.
این مورد در یادداشت شماره 4 ذیل جدول 6 استاندارد 2800 ارائه شده است


Mehran Seyed Razzaghi
 
 
پاسخ‌ها: ۲
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲۰
 
Re: پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

details توسط Massoud Moghaddas Pour » ۱۳۹۰/۱۰/۱۸ ۰۶:۲۱:۲۱
* ویرایش شده به تاریخ۱۳۹۰/۱۰/۱۸ ۰۹:۴۹:۱۰


با سلام خدمت همکاران محترم

ضمن تشکر از جناب آقاي مهندس وفا به خاطر تاپيک خوبي که ايجاد فرموده‌اند، به نظر بنده قبل از اينکه وارد بحث آئين نامه‌اي شويم بهتر است قبل از آن در مورد مفهوم شکل پذيري صحبت کنيم و اينکه اصولا چرا رعايت ضوابط شکلپذيري موجب تغيير در ضريب فتار سازه مي‌گردد؟!

براي يک سازه بتن آرمه قاب خمشي با شکل پذيري متوسط، طبق استاندارد 2800، ضريب رفتار سازه برابر R=7 مي‌باشد در حاليکه براي قاب خمشي ويژه (شکل پذيري زياد) ضريب رفتار R=10 مي‌بايست در نظر گرفته شود، به عبارتي چنانچه نيروي برش پايه زلزله براي قاب خمشي بتني با شکل پذير متوسط (Vs)باشد براي قاب بتني ويژه مقدار برش پايه برابر( 0.7Vs ) خواهد بود، يعني 30% کاهش در مقدار برش پايه!

چنانچه همکاران عزيز تمايل داشته باشند قبل از بحث ضوابط آئين نامه‌اي ابتدا در خصوص موارد فوق گفتگو نمائيم و چنانچه به نتيجه قانع کننده‌اي رسيديم بحثهاي آئين نامه‌اي را نيز مطرح نموده و حتي بصورت مقايسه‌اي مي‌توانيم ضوابط استاندارد 2800 را با IBC مورد تحليل و بررسي قرار دهيم.

پاينده باشيد و ماندگار

Massoud Moghaddas Pour
 
 
پاسخ‌ها: ۲
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
 
Re: پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

details توسط Hamed Reza Vafa » ۱۳۹۰/۱۰/۱۸ ۱۸:۵۰:۱۶
* ویرایش شده به تاریخ۱۳۹۰/۱۰/۱۹ ۰۶:۲۱:۲۱


با عرض سلام مجدد :

جناب آقای دکتر رزاقی ، جا دارد از حسن توجه و راهنمایی شما کمال سپاس را داشته باشم .

در سوال مطرح شده قبلی بنده، انبار علوفه را مثال زده ام ، در بعد وسیعتر اگر بنگریم و با تعمیم سازه های دارای اهمیت کم به سازه های دارای اهمیت متوسط مانند ساختمانهای مسکونی ، اداری ، تجاری و ... میرسیم که درصد بالایی از ساختمانهای موجود در شهر ها را تشکیل میدهند . طبق آیین نامه بتن امریکا و همچنین آبا سازه هایی که در مناطق با خطر لرزه ای بسیار زیاد و زیاد ( مانند شهر تبریز از نقطه نظر آیین نامه 2800 ایران ) ساخته میشوند باید دارای شکل پذیری بالایی باشند ، که در این بند و یا تبصره های آن اشاره ای به اهمیت سازه نمیشود ، بر طبق یادداشت 3 جدول شماره 6 آیین نامه 2800 نیز : استفاده از سیستم قاب خمشی معمولی برای ساختمانهای دارای اهمیت متوسط ( مسکونی و ... ) در مناطق لرزه خیزی 1 و 2 ( خیلی زیاد و زیاد ) مجاز نیست و این بند فقط استفاده از این سیستم را برای همان مثال قبلی بنده ( انبار علوفه که دارای اهمیت کم است ) مجاز میگرداند ؛ اکنون سوال من این مطلب است که وقتی آیین نامه آبا مینویسد در مناطق با خطر لرزه خیزی زیاد باید ضوابط مربوط به شکل پذیری زیاد رعایت شود و هیچ اشاره ای به سازه ها و اهمیت آنها نمیکند چگونه است که ما در هنگام طراحی سازه های ساختمانهای مسکونی ، سیستم مورد نظر را اغلب قاب خمشی متوسط لحاظ میکنیم ؟ ( لطفا باز هم دلایل را به صورت مستند با ذکر آیین نامه و بند آیین نامه ای بیان نمایید )

جناب آقای مهندس مقدس پور

به نکته جالب و قابل تاملی اشاره فرمودید و مطمئنا مباحث جالبی قابل طرح و بررسی خواهد بود .


شکل پذیری را میتوان قابلیت جذب و اتلاف انرژی و حفظ تاب باربری یک سازه هنگامی که تحت تاثیر تغییر مکانهای غیر خطی چرخه ای ناشی از زلزله قرار میگیرد تعریف نمود و یا به عبارت ساده تر ظرفیت سازه در نمایش رفتار غیر الاستیک را گویند از اینرو برای تعیین شکل پذیری باید رفتار غیر خطی سازه را بررسی نمود ؛ مقدار این پارامتر تحت عنوان ضریب شکل پذیری در تعریف ضریب رفتار آیین نامه 2800 نهفته است که با رعایت جزییات اجرایی آیین نامه های طراحی میتوان به این مقدار رسید .

سربلند و پیروز باشید
Hamed Reza Vafa
 
 
پاسخ‌ها: ۳
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲۴
 
Re: پرسش و پاسخ های آیین نامه ای

details توسط Mehran Seyed Razzaghi » ۱۳۹۰/۱۱/۴ ۰۳:۰۲:۳۹


جناب آقای مهندس وفا
با سلام
مطمئن نیستم که سوال شما را درست متوجه شده باشم. در هر حال بند 2-3-8-3 استاندارد 2800 استفاده از سیستم های ویژه را برای ساختمان های با اهمیت خیلی زیاد در منطقه با خطر نسبی زلزله بسیار زیاد الزامی می داند. اما بر اساس پی نوشت شماره 3 جدول 6 قاب های خمشی با شکل پذیری عادی را نمی توان در مناطق 1 و 2 استفاده نمود اما الزامی برای قاب خمشی ویژه (بجز ساختمانهای با اهمیت خیلی زیاد) برای این مناطق وجود ندارد.
نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشت، این است که استفاده از سیستم ویژه دز صورتی که تنها به استفاده از یک ضریب رفتار بالا محدود شود حتی می تواند در خلاف ایمنی باشد. به عبارت دیگر نوع جزییات اجرایی انتخاب شده باید کاملا منطبق با ضوابط آیین نامه ای قابهای ویژه باشد تا شکل پذیری مورد انتظار ایجاد گردد. علاوه بر این کیفیت اجرای این سازه ها هم باید کاملا مناسب و در حد ویژه باشد. در کنار کلیه این موارد طبیعت لرزه ای منطقه قرارگیری در معرض زلزله های میدان نزدیک و... همگی بر میزان شکل پذیری مورد انتظار از سازه موثرند.
Mehran Seyed Razzaghi
 
 
پاسخ‌ها: ۲
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲۰
 

شما نمی‌توانید پاسخ جدیدی ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.


تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت