مسکن مهر

بازگشت به نوسازی و توسعه شهری-منطقه ای مبتنی بر ریسک زلزله تالار گفتگو


مسکن مهر

details توسط IEEA » ۱۳۹۱/۶/۲ ۰۳:۲۲:۰۰


نیاز اصلی کشور در توسعه دانش مهندسی زلزله، بکارگیری قابلیتهای این دانش در کاهش خطرپذیری لرزه‌ای و افزایش ایمنی مستحدثات در برابر این پدیده است. با توجه به بند 6 «سیاستهای کلی نظام در زمینه پیشگیری و کاهش خطرپذیری ناشی از سوانح طبیعی» که در سال 1384 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده، آمده است:

پيشگيري و كاهش خطر‌پذيري ناشي از زلزله در شهرها و روستاها و افزايش ضريب ايمني در ساخت‌‏و‏سازهاي جديد از طرق زیر مورد توجه قرار گیرد:

- اصلاح كاربري‌ها در مراكز جمعيتي شهري و روستايي و تأسيسات حساس و مهم متناسب با پهنه‌بندي خطر نسبي زلزله در كشور؛
- ممنوعيت و جلوگيري از ساخت‌وساز‌هاي غير‌فني و ناامن در برابر زلزله و الزامي كردن بيمه و استفاده از كليه استانداردها و مقررات مربوط به طرح و اجرا؛
- بهبود مديريت و نظارت بر ساخت‌وساز با به كار‌گيري نيروهاي متخصص و تربيت نيروي كار ماهر در كليه سطوح و تقويت نظام مهندسي و تشكل‌هاي فني و حرفه‌اي و استفاده از تجربه‌هاي موفق كشورهاي پيشرفته زلزله‌خيز؛
- استانداردسازي مصالح سازه‌اي و الزامي كردن استفاده از مصالح استاندارد و با كيفيت و ترويج و تشويق فناوري‌هاي نوين و ساخت سازه‌هاي مقاوم و سبك؛
- تهيه و تصويب قوانين و مقررات لازم براي جلوگیری ساخت‌وسازهاي غير‌فني و مجازات سازندگان سازه‌ای غیراستاندارد و آسیب پذیر.


به نظر شما آیا توسعه مسکن مهر مبتنی بر اصول لازم الاجرای فوق بوده است؟ آیا کیفیت مسکن مهر مناسب و سازگار با خطر زلزله ساخته شده است؟

برای شناخت این موضوع و ضرورت توجه به توسعه پایدار و ایمن در کشور به خصوص برای محرومترین قشر جامعه، نظرات و اطلاعات خود را در زمینه طراحی، ساخت، اجرا، بهره برداری، رضایتمندی و عملکرد آنها در زلزله اخیر ورزقان با ما در انجمن در میان بگذارید.
IEEA
 
 
پاسخ‌ها: ۱
تاریخ عضویت: ۱۳۹۱/۶/۱
 

شما نمی‌توانید پاسخ جدیدی ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.


تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت