مدیریت ریسک زلزله (Earthquake Risk Management)

بازگشت به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مدیریت خطر پذیری ز تالار گفتگو


مدیریت ریسک زلزله (Earthquake Risk Management)

details توسط Mehdi Sadeghi » ۱۳۹۰/۹/۲۶ ۱۴:۳۹:۵۱


با سلام خدمت همه اساتید، صاحب نظران و دانشجویان عزیز
با توجه به آسیب پذیری بالای سازه های موجود در کشور و تلفات بالای انسانی و خسارت های مالی فراوان در زلزله های ایران، بر خود لازم دیدم که در مورد نقش بیمه در کاهش مشکلات اقتصادی و اجتماعی پس از زلزله بحثی را آغاز کرده باشم
امید است با بهره گیری از تجارب و دانسته های صاحب نظران، این موضوع در فرهنگ سازی بیمه زلزله در کشور عزیزمان ایران موثر باشد.
Mehdi Sadeghi
 
 
پاسخ‌ها: ۱۲
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲
 
نقش اقشار مختلف جامعه در مدیریت ریسک زلزله

details توسط Naghmeh Pakdel lahiji » ۱۳۹۰/۹/۲۶ ۱۴:۵۱:۴۵


1-سازمان های دولتی می توانند تعریف های خود را درخصوص مدیریت ریسک گسترش داده و بیمه را در قوانین خود قرار دهند تا در مقابل خسارت شدید ناشی از زلزله مصون بمانند.
2- مهندسان سازه و زلزله آخرین دستاورد ها را در زمینه مدل سازی آسیب پذیری سیستم های ساختمانی مورد ارزیابی قرار دهند.
3-آمارگران بیمه (اکچوئری ها) و ارزیابان بیمه می توانند چگونگی مدل سازی زلزله را از نرم افزارهای ساده و کاربر پسند، یادگرفته و به کمک آن مجموعه خود را آنالیز کنند.
4-بزرگان صنعت بیمه و بیمه های اتکایی می توانند در سیاست گذاری و تعیین استراتژی مدیریت خطر، نقش ایفا کنند.
5- متخصصین دیگر در مدل سازی ریسک مانند: زمین شناسان، مهندسین کامپیوتر، اقتصاد دانان و متخصصین علوم جغرافیایی می توانند هر یک به نوعی در پیدایش مدل های ریسک سهیم باشند.
Naghmeh Pakdel lahiji
 
 
پاسخ‌ها: ۶
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲
 
Re: مدیریت ریسک زلزله (Earthquake Risk Management)

details توسط Hamed Reza Vafa » ۱۳۹۰/۹/۲۶ ۱۹:۱۱:۳۹


شاید به جرات بتوان از بیمه زلزله به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای کشورهای توسعه‌یافته برای جبران و کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله یاد کرد. در چنین کشورهایی بیمه زلزله علاوه بر جبران خسارت‌های ناشی از زمین لرزه، وسیله‌ای است که از آن در جهت ترغیب و تشویق مهندسان و مالکان به ساخت‌ و‌ساز صحیح و ایمن استفاده می‌شود. با این وجود در کشور ما، ایران این بیمه هرگز با شرایط کنونی نخواهد توانست نقش موثری در کاهش و یا جبران خسارت ‌های ناشی از این پدیده مخرب و مرگبار داشته باشد.

در کشورهای دیگر، حق بیمه زلزله برای یک سازه حدود 10‌درصد هزینه ایمن‌سازی آن برآورد می‌شود. به این معنی که اگر هزینه مقاوم‌سازی یک ساختمان 15‌میلیون تومان باشد، حق بیمه‌ای که برای یک‌سال بیمه زلزله باید پرداخت شود، چیزی حدود یک‌میلیون و 500هزار تومان خواهد بود.

جالب است بدانیم در کشوری مانند ایران که در اثر وقوع زلزله خسارت‌های فراوانی را متحمل شده است، بیمه‌ای به نام بیمه زلزله وجود خارجی نداشته و آنچه که امروز در کشور تحت عنوان بیمه زلزله به صورت زیر‌مجموعه‌ای از بیمه آتش‌سوزی ارائه می‌شود، تنها نامی از این بیمه را یدک می‌کشد.

متاسفانه ما هرگز به این نکته توجه نکرده‌ایم که رسالت جبران‌کننده بودن بیمه زلزله، در اولویت دوم نسبت به تشویقی بودن آن برای استفاده از آن در مقررات ملی ساختمان‌سازی قرار دارد و نیز متاسفانه هم اکنون شاهدیم که متولیان صنعت بیمه کشور بدون کوچکترین توجهی به هشدارهای صادر شده از سوی متخصصان امر زلزله، اقدام به بیمه کردن سازه‌هایی می‌کنند که محکوم به نابودی است و در این میان مالک خوشحال و مسرور از اینکه با قیمت اندکی سازه خود را بیمه کرده است از نوسازی و مقاوم‌سازی ساختمان خود به راحتی خودداری کرده و حتی آن را امری عبث و بیهوده می‌پندارد.

• در گام نخست باید بیمه زلزله مستقل شده و زیر مجموعه بیمه آتش سوزی نباشد .

• به دلیل بالا بودن خسارات وارده از زلزله طبیعتا شرکتهای بیمه از قبول بیمه های اینچنینی سر باز زده و توانایی آن را نخواهند داشت ، پس نیازمند حمایتهای دولتی و نظارتهای همگانی اند .

• با نگاهی کارشناسانه و با توجه به کنترل بحران و کنترل ریسک ، میبایست حق بیمه در مناطق مختلف کشور ( لرزه خیزی خیلی زیاد ، زیاد و ... ) و همچنین با توجه به کیفیت سازه متفاوت باشد .

• مانیتورینگ نیز امر مهم و تاثیر گذاری است که متاسفانه در کشو ما کمتر مورد توجه و استقبال قرار گرفته است . این امر رفتار های سازه های موجود کشور را مشخص کرده و مهندسین زلزله میتوانند با آنالیز داده های به دست آمده ، جداول و نمودار های روشن تری از رفتار سازه های مختلف موجود را گروه بندی نموده و در اختیار کارشناسان بیمه قرار دهند .

به امید روزهای بهتری که با ارتقا دانش فنی و طراحی و اجرای سازه های اصولی تر بجای درمان در فکر پیشگیری از حوادث بعد از زلزله باشیم . زلزله انسانها را نمیکشد ، این ساخته های غیر اصولی دست بشر است که جان انسانها را میگیرد .
Hamed Reza Vafa
 
 
پاسخ‌ها: ۳
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۹/۲۴
 

شما نمی‌توانید پاسخ جدیدی ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.


تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت