جهانی کردن اطلاعات زلزله

۱۳۹۲/۴/۱۷ ۰نظر اخبار بین‌المللی ۲۴۷۰ بازدید
جهانی کردن اطلاعات زلزله

ویرانی حاصل از زلزله‌ها همچنان به تهدید کشورهای فقیر و ثروتمند به طور یکسان ادامه می‌دهند. مدل جهانی زلزله یک گام بالقوه مهم به سمت فراهم آوردن اطلاعات خطر بر مبنای جهانی با استفاده از یک استاندارد واحد است.

خرابی حاصله از زلزله‌های بزرگ تذکر تلخ و صریحی است بر این موضوع که چقدر انسان در مواجهه با نیروی قهریه طبیعت موجود کوچک و آسیب‌پذیری است. نظم و قاعده‌ای که طی آن نیروهای طبیعت دنیا را غافلگیر کرده‌اند بخصوص در وقایع چندین سال گذشته، مؤید جمله معروفی از تاریخ‌دان برجسته و برنده جایزه پولیتزر یعنی ویل دورانت است که می‌گفت: «تمدنها با توافق و مجوز زمین‌شناسی به موجودیت خود ادامه می‌دهند و بدون اخطار قبلی دستخوش تغییر می‌شوند.» با این حال، نگاه دقیقتر به حقایق آشکار می‌سازد که از دست رفتن جان و مال انسانها به هیچ وجه گریز ناپذیر و محتوم نیست: شکافهای آشکار و مسلم در بحث آمادگی در مقابل بلایای طبیعی و برنامه‌ریزی بلند مدت حداقل به همان اندازه بی‌رحمی طبیعت، متعهد و مسئولیت‌پذیر بوده‌اند.

اگر چه دانشمندان علوم زمین نمی‌توانند پیش‌بینی کنند چه زمانی زلزله بزرگ بعدی رخ خواهد داد، اما درک بسیار بهتری از محل احتمالی وقوع زمین‌لرزه و در برخی موارد، تعداد رخدادهایی که در گذشته بوقوع پیوسته دارند. مدل جهانی زلزله، یک طرح منبع باز با هدف ایجاد ابزاری دقیق و قطعی برای محاسبه و اعلام خطر زلزله است.

 

منبع: Nature Geoscience


کلید واژه: مدل جهانی زلزله، GEM،

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'جهانی کردن اطلاعات زلزله'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت