تعیین مشخصات دینامیکی سازه‌های تاریخی واقع در حرم مطهر امام رضا (ع)

۱۳۹۲/۴/۳۰ ۰نظر گزارش ۴۴۳۴ بازدید
تعیین مشخصات دینامیکی سازه‌های تاریخی واقع در حرم مطهر امام رضا (ع)

مجموعه تاریخی-فرهنگی و مذهبی حرم امام رضا (ع) ترکیبی زیبا از سازه‌های بنایی است که قدمت آنها به دوره‌های مختلفی از تاریخ ایران باز می‌گردد. مصالح بنایی و خشتی که اساسی‌ترین منابع ساخت اجزای ساختمانی تا پیش از سده اخیر به حساب می‌آمده است، به زیبایی در ساختارهای مختلفی برای ایجاد فضاهای روحانی حرم بکار رفته است.

تنوع سازه‌های ساخته شده به شکل جرز، طاق، گنبد و سردر که در انواع مختلفی ساخته شده‌اند همراه با کاشی‌کاری‌ها و تزئیات بی‌بدیل در این مجموعه، زیبایی بصری شگفت‌آوری برای زائرین ایجاد کرده و بر روحانیت فضای مجموعه افزوده است.

دکتر «نقدعلی حسین‌زاده» به همراه سایر همکاران محقق خود، در پی قراردادی که بین «پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله» با «آستان قدس رضوی» منعقد شده است، به عنوان مجری این پروژه می‌گوید‌: این پروژه در امتداد مطالعات آسیب‌پذیری لرزه‌ای ساختمانهای حریم حرم رضوی و به منظور تدقیق مطالعات بر روی سه سازه سر درب ساعت، سر درب باب‌السلام و رواق دارالسیاده که از قدیمی‌ترین رواقهای حرم است به انجام رسیده است.

به دلیل ویژگیهای خاص این ساختمانها و نبود تجربه‌های آزمایشگاهی یا تحلیلی از آنها لازم است که برای بررسی رفتار لرزه‌ای و مطالعات آسیب‌پذیری، از شبیه‌سازی کامپیوتری برای برآورد پاسخ لرزه‌ای آنها استفاده شود. فرضیات بکار رفته در هر شبیه‌سازی باید به کمک مدارک کافی که از مشخصات فیزیکی سازه استخراج می‌شود مورد تأیید قرار گیرد. از جمله این مشخصه‌ها فرکانسهای طبیعی است که نقش مهمی در میزان بار لرزه‌ای وارده بر ساختمان ایفا می‌کند. برای کالیبره کردن فرکانسهای طبیعی مدل کامپیوتری سازه روشهای آزمایشگاهی وجود دارند که به دو صورت تحریک اجباری یا استفاده از ارتعاشات محیطی، مشخصات مودی سازه را تعیین می‌کنند.

برداشت اطلاعات ارتعاش محیط در سه سازه تاریخی حریم حرم شامل سر درب ساعت، سر درب باب السلام و رواق دارالسیاده با نصب دستگاه‌ها در ترازهای مختلف (همکف، طبقات میانی و بام) به انجام رسید. ارتعاشات در دو جهت افقی و بطور همزمان بین دستگاه‌ها در هر یک از مراحل انجام آزمایش ثبت شد. اطلاعات خام جمع‌آوری شده با روشهای پردازش سیگنال تجزیه و تحلیل شده و مشخصات دینامیکی اصلی ساختمانها از جمله فرکانسهای ارتعاشی و میرایی به کمک آنها استخراج گردید. این داده‌های ذیقیمت می‌تواند برای مطالعات آسیب‌پذیری لرزه‌ای و مقاوم‌سازی به کار برده شود.

 

منبع: IIEES


کلید واژه: مشخصات دینامیکی، امام رضا، نقدعلی حسین‌زاده، IIEES،

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'تعیین مشخصات دینامیکی سازه‌های تاریخی واقع در حرم مطهر امام رضا (ع)'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت