زلزله ژاپن بی شک باعث ایجاد امواج در آبهای نروژ شد

۱۳۹۲/۵/۱۶ ۰نظر اخبار بین‌المللی ۳۱۸۲ بازدید
زلزله ژاپن بی شک باعث ایجاد امواج در آبهای نروژ شد

در هنگام وقوع زلزله، این منطقۀ نزدیک کانون زلزله است که بیشترین خسارات را متحمل می‌شود، ولی گاهی اوقات تکانها می‌تواند در فواصل بسیار بعید نیز محسوس و قابل درک باشد. البته انرژی لرزه‌ای آزاد شده توسط زلزله عملاً سراسر جهان را  چندین بار در می‌نوردد، چون در واقع سیاره زمین ماهیتاً مثل ناقوسی که به صدا در می‌آید و مرتعش می‌شود عمل می‌کند. هرچه زلزله بزرگتر باشد، طنین آن بلندتر است. و زلزله‌ای با بزرگی 9.0 که در 11 مارس 2011 در سواحل ژاپن رخ داد، در واقع در نوع خود زلزله بسیار بزرگی محسوب می‌شد.
 
ابزارهای علمی از قبیل لرزه‌نگارها به اندازه کافی حساس هستند تا امواج لرزه‌ای حاصل از زلزله‌های بسیار دور را حتی در سفر دوم یا سوم خود به دور دنیا ثبت کنند. (ماهواره‌ها حتی امواج جوی همراه آنها را هم شناسایی کرده‌اند). با این حال  همیشه اندازه‌گیری‌های دقیق نیاز نیست تا آنچه در حال رخ دادن است آشکار سازد. یک چاه مونیتور آب‌های زیرزمینی در ویرجینیا عبور امواج لرزه‌ای حاصل از زلزله 2011 توهوکو را در قالب دو فوت افزایش سطح آب خود نشان داد.
 
وقتی سونامی متعاقب زلزله ژاپن ویرانگری خود را آغاز نمود، امواجی از نوع کاملا متفاوت در جایی بسیار دور یعنی در کشور نروژ در حال شکل‌گیری بود. تعدادی از شاهدان متوجه وجود امواج غیر عادی شدند که با توجه به آن صبح آرام و در زمانهای مشابه معمولا می‌بایست بسیار صاف و آرام باشند. همانطور که در فیلم‌های گرفته شده توسط برخی شاهدان قابل رویت است، آب دریا به مدت چند ساعت، یک بار در هر دقیقه یا بیشتر و حدود پنج فوت طغیان کرده و به ساحل برخورد می‌کرد که شروع آن حدود نیم ساعت پس از وقوع زلزله در ژاپن بود.


کلید واژه: زلزله ژاپن، نروژ، سونامی،

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'زلزله ژاپن بی شک باعث ایجاد امواج در آبهای نروژ شد'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت