آیا زلزله‌های مخرب در ماه‌های خاصی بیشتر رخ می‌دهند؟

۱۳۹۲/۶/۱۵ ۰نظر مصاحبه ۳۲۹۴ بازدید
آیا زلزله‌های مخرب در ماه‌های خاصی بیشتر رخ می‌دهند؟

زلزله 23 دی ماه 88 هائیتی که موجب تلفات بسیار و تخریب تقریبا تمام زیرساخت‌های کشور فقیر هائیتی شد، بار دیگر زلزله را در کانون توجه رسانه‌ها و مردم قرار داد.

رخداد این زلزله به فاصله دو هفته از سالگرد زلزله و سونامی هولناک «باندا آچه» اندونزی در ششم دی ماه 83 و فاجعه زمین‌لرزه پنجم دی ماه 82 بم و رخداد زمین‌لرزه‌های مکرر اخیر در اندیمشک و فیروزکوه در نگاهی ساده، این شائبه را در برخی ایجاد کرده که گویی در دی ماه زمین‌لرزه‌ها بیشتر به وقوع می‌پیوندند.

دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در پاسخ به این خصوص، گفت: هرگاه زلزله‌های مخرب رخ می‌دهند، توجه به زمان رخداد آنها و همچنین علت جویی در مورد زمان و مکان وقوع زلزله نزد بعضی مردم بیشتر می‌شود؛ البته وجود چند شاهد – مثل وقوع چند زلزله مهم دیگر در همان ماه در سال‌های قبل، موجب می‌شود که بعضی مردم به یک «این همانی» ساده برسند و بگویند که مثلاً زلزله‌ها در ماه خاصی بیشتر رخ می‌دهند.

وقوع زلزله اخیر هاییتی موجب شد که بعضی فکر کنند چون این زلزله در ماه دی رخ داده و زلزله بم و و زلزله و سونامی اندونزی هم در سال‌های 82 و 83 در اوایل همین ماه رخ داده بنابر این می‌توان به این نتیجه ساده رسید که زلزله‌ها در دی‌ماه بیشتر به وقوع می‌پیوندند.

وی گفت: اگر تمام مسایل علمی را می‌شد به همین سادگی و با کمترین داده و مشاهده حل کرد، شبه علم باید جای علم را می‌گرفت و باورهای شبه علمی و خرافات مسایل بشر را به سرعت – یا لااقل به تدریج – حل می‌کرد.

ولی واقعیت اینطور نیست. در ایران، به ازای تمام ماه‌های سال می‌توان وقوع زلزله‌های مخرب را به یاد آورد. به عنوان نمونه، زلزله خورگو در فروردین 1356 و زلزله ناغان چهارمحال بختیاری در فروردین 1356، زلزله کومره سرخی فارس در اردیبهشت 1378، زلزله منجیل در خرداد 1369، زلزله تیرماه 1360 در گلباف کرمان و زلزله چنگوره در تیرماه 1381، زلزله سیرچ کرمان در مرداد 1360، زلزله بوئین زهرا در شهریور 1341 و زلزله‌های دشت بیاض و فردوس در شهریور 1347 و زلزله طبس در شهریور 1357، زلزله لاله‌زار کرمان در مهر ماه 1302، زلزله کریزان-خواف، قائنات خراسان در آبان 1358، زلزله کولی بنیاباد قائنات در آذر 1358، زلزله بم در دی ماه 1382، زلزله گرمخان بجنورد در بهمن 1375 و زلزله داهوئیه زرند کرمان در اسفند 1383 همگی زلزله‌های مهم و مخرب حدود 80 سال اخیر در ایران بوده‌اند که در ماه‌های مختلف سال رخ داده‌اند؛ بنابراین ربط دادن زلزله‌های مخرب به لحاظ اماری به یک ماه خاص سال درست نیست.

کلید واژه: مهدی زارع، هائیتی، شبه علم،

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'آیا زلزله‌های مخرب در ماه‌های خاصی بیشتر رخ می‌دهند؟'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت