مجموعه داده‌های لرزه‌ای می‌تواند پیش‌بینی زلزله را بهبود بخشد

۱۳۹۲/۴/۱۶ ۰نظر اخبار بین‌المللی ۲۴۹۶ بازدید
مجموعه داده‌های لرزه‌ای می‌تواند پیش‌بینی زلزله را بهبود بخشد

سوماترا 2004. ونچوان 2008. هائیتی 2010. ژاپن 2011. در هر مورد، داستان یکسان بود: زلزله بدون هشدار قبلی به وقوع پیوست، جان هزاران نفر را گرفت و ساختمان‌ها را مانند قلعه شنی در هم کوبید.

متخصصین علوم زمین هنوز هم نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که چه موقع یک زلزله بزرگ به وقوع خواهد پیوست، و بسیاری دست از تلاش کشیده‌اند. اما عده‌ای در تلاشند تا پیش‌بینی‌هایی کلی‌تر در مورد خطرات و آسیب‌های بالقوه آن صادر کنند. ماه گذشته، پژوهشگران، یک ابزار بالقوه جدید و قدرتمند به ابزار کار خود افزودند: عظیم‌ترین پایگاه داده‌های لرزه‌ای در نوع خود که تا کنون ساخته شده، بر اساس ده‌ها هزار رکورد زلزله به قدمت بیش از 1000 سال. این مجموعه داده‌ها به همراه یک نقشه جدید جهانی از انباشتگی واتنش در مرز ورقه‌ها، هسته مرکزی یک مشارکت بین‌المللی بین بخش خصوصی و دولتی با نیت تغییر ساختار علم پیش‌بینی زلزله را تشکیل خواهد داد.

بنیاد «مدل جهانی زلزله» (GEM) که از سال 2009 تا کنون در حال توسعه برنامه خطر لرزه‌ای است، از عناصر کلیدی آن در همایشی تحت عنوان Reveal 2013 رونمایی کرد.

راس استاین، یکی از موسسان بنیاد GEM در جلسه افتتاحیه گفت: «برای پیشبرد علم پیش‌بینی زلزله ما باید داده‌ها را توسعه دهیم». استین، زلزله‌شناس سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، و تعداد اندکی از کارشناسان بلایای طبیعی دیگر در سال 2006 این پروژه را با هدفِ آوردن یک رویکرد سیستماتیک و باز به رشته‌ای که قبلاً با روش‌های ناهمگون مختل شده بود ارایه دادند.

 

کلید واژه: داده‌های لرزه‌ای، پیش‌بینی زلزله، مدل جهانی زلزله، GEM، راس استاین،

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'مجموعه داده‌های لرزه‌ای می‌تواند پیش‌بینی زلزله را بهبود بخشد'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت