معرفی کتاب تحلیل و طراحی لرزه ای پل

۱۳۹۶/۱۲/۲ ۰نظر اخبار داخلی ۱۳۵۳ بازدید
معرفی کتاب تحلیل و طراحی لرزه ای پل

 

در مورد طراحی لرزه ای ساختمان، کتاب های متعددی به زبان فارسی تدوین و تالیف شده است اما در زمینه طراحی لرزه ای پُـل تا آنجا که بررسی شده؛ کتابی یافت نشد. با توجه به اهمیت پـل‌ها در هنگام زلزله و خصوصا بعد از آن، از پـل ها به عنوان شریان های حیاتی نام برده می‌شود. چه بسا که تخریب یک پـل کل امر امداد رسانی و نجات را در لحظات حساس و بحرانی با مشکل روبرو می‌نماید.

لزوم استفاده از جدیدترین روش های تحلیل و طراحی لرزه ای پـل در آیین نامه های اجرایی کشور، دانشگاه ها و همچنین نبود منابع فارسی کافی برای طراحی لرزه ای پُـل های بزرگراهی در ایران، مولفان را بر آن داشت تا با استفاده از تجارب آکادمیک، صنعتی (شرکت های مهندسین مشاور) و همچنین مطالعات تئوری و آزمایشگاهی در داخل و خارج کشور در سال های اخیر به تدوین کتابی در این زمینه پرداخته شود. به خواست خداوند متعال و صرف نزدیک به سه سال تلاش تمام وقت، تدوین (ترجمه و اقتباس) و تألیف کتاب حاضر تحت عنوان «تحلیل و طراحی لرزه ای پُـل» بر مبنای با ارزشمندترین منابع موجود داخلی و خارجی و همچنین تجربیات نویسندگان به سرانجام رسید. امید به ارائه ی مطالب مفید برای استفاده ی مهندسین، دانشجویان و شرکت های مهندسی راه و سازه، تحمل سختی ها در مسیر تألیف کتاب را هموار و شیرین نمود. اینکتاب در 9 فصل تالیف شده است. فصل اول تحت عنوان آشنایی با مهندسی پل به بررسی تاریخچه پل سازی در ایران، طبقه بندی پل ها، انواع پل های موجود در ایران و روند طراحی پل در ایران پرداخته است. فصل دوم تحت عنوان لرزه شناسی و ژئوتکنیک لرزه ای به بررسی مفاهیم اصلی در مهندسی زلزله، روابط کاهندگی، تحلیل خطر زلزله، پاسخ ساختگاه، نشست های ناشی از زلزله و گسیختگی زمین پرداخته است. فصل سوم تحت عنوان خسارات زلزله به پل به بررسی آثار شرایط ساختگاه، ارتباط خسارات ایجاد شده با دوره زمانی ساخت، آثار تغییر در شرایط، آثار هندسه سازه ای، از جا درآمدن درزهای انبساط، خسارات وارده به روسازه، خسارات وارد به تکیه گاه، خسارات وارده به زیرسازه و معرفی سیستم های مقاوم لرزه ای پرداخته است. فصل چهارم تحت عنوان تحلیل دینامیکی به بررسی روش های دینامیکی طراحی لرزه ای پل، سیستم های یک درجه آزادی، سیستم های چند درجه آزادی، تحلیل طیف پاسخ و تحلیل دینامیک غیر الاستیک پرداخته است. فصل پنجم تحت عنوان تحلیل غیر خطی به بررسی طبقه بندی تحلیل های غیر خطی موجود، روابط غیر خطی هندسی، روابط غیر خطی مصالح، تحلیل غیر خطی مقطع، تحلیل غیر خطی قاب و کاربرد های عملی آن پرداخته است. فصل ششم تحت عنوان طراحی لرزه ای بر اساس عملکرد به بررسی فلسفه طراحی های موجود، روندهای طراحی بر اساس آسیب ندیدن، روش های طراحی براساس عملکرد و نمونه ضوابط بر اساس عملکرد پرداخته است. فصل هفتم تحت عنوان طراحی لرزه ای پل های بتن مسلح به بررسی طراحی مبتنی بر اساس عملکرد دو سطحی، عملکرد کلی ستون، طراحی خمشی ستون ها، طراحی برشی ستون ها، اتصال لنگر بَر (مقاوم در برابر لنگر) بین ستون و تیر و طراحی شالوده ستون پرداخته است. فصل هشتم تحت عنوان طراحی لرزه ای پل های فولادی با معرفی معیار های عملکرد لرزه ای، راهکار طراحی ضریب رفتار، ضروریت شکل پذیری، طراحی ظرفیت و مقاومت تسلیم مورد انتظار و همچنین پاسخ چرخه ای اعضا به بررسی طراحی قابهای شکل پذیر مقاوم در برابر خمش ، طراحی قابهای مهار بندی شده(همگرا و واگرا) شکل پذیر، طراحی پایه های جعبه ای فولادی تقویت شده و راه کارهای جایگزین دیگر پرداخته است. فصل نهم تحت عنوان جداساز لرزه ای با معرفی مفاهیم ابتدایی، مدل سازی و تحلیل به بررسی سیستم های اتلاف انرژی و جداساز لرزه ای، ملاحضات اجرایی و آزمایشگاهی و مثال های طراحی پرداخته است.  

امید است این کتاب بتواند مجموعه ای درخور برای دانشجویان، مهندسان و شرکت های مهندسین مشاور در زمینه مطالعات راه و سازه این مرز و بوم فراهم کند. بدیهی است که یک اثر علمی‌خالی از عیب نبوده و این کتاب نیز از این امر مستثنی نمی‌باشد. همچنین خوانندگان محترم آن را آغازی برای شروع حرکت دیگر مهندسان و اساتید در موضوع تحلیل و طراحی لرزه ای پل بدانند. مولفان این کتاب آماده پاسخگویی و پذیرش نظرات ارزشمند خوانندگان به آدرس پستی مولفان -پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ومهندسی زلزله یا توسط پست ها الکترونیکی : vetr@iiees.ac.irو nima.n@live.com می‌باشند.

علاقه مندان میتوانند کتاب را از کتابفروشیهای معتبر دانشگاهی یا پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ومهندسی زلزله دفتر فروش کتب (آقای مالکی 22830830داخلی201) تهیه نمایند.

 

پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ومهندسی زلزله-بهار 96

مولفان 

 

 

کلید واژه:

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'معرفی کتاب تحلیل و طراحی لرزه ای پل'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت