گزارش اولین دوره از مراسم سالانه تجلیل از پیشگامان مهندسی زلزله در ایران

۱۳۹۱/۱۰/۷ ۰نظر گزارش ۸۱۵۰ بازدید
گزارش اولین دوره از مراسم سالانه تجلیل از پیشگامان مهندسی زلزله در ایران

 

اولین دوره از مراسم سالانه تجلیل از پیشگامان مهندسی زلزله در ایران امسال با عنوان «تجلیل از شخصیت برجسته و پیشگام عرصه مهندسی زلزله در ایران: استاد، مهندس علی‌اکبر معین‌فر»  در 5 دی‌ماه 1391 همزمان با «روز ملی زلزله و ایمنی و سالروز زلزله بم» در سالن همایش‌های جامعه مهندسان مشاور ایران برگزار گردید.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران شروع و سپس مجری برنامه خانم مهندس ضیایی‌مهر به صورت مختصر شخصیت برجسته و پیشگام مهندسی زلزله ایران در سال 1391 را معرفی و فعالیت‌های علمی، حرفه‌ای و سوابق اجرایی ایشان را به اختصار به شرح ذیل بیان نمودند:

  • اولین وزیر نفت جمهوری اسلامی
  • نماینده تهران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی
  • مشاور وزیر و رئیس سازمان برنامه و بودجه
  • ایجاد شبکه شتابنگاری کشور
  • از بنیانگذاران و اولین تدوین‌کنندگان استاندارد 519، استاندارد 2800، آیین‌نامه بتن ایران و مجموعه مقررات ملی در وزارت مسکن و شهرسازی


در ادامه جهت آشنایی بیشتر حضار با بیوگرافی جناب مهندس معین‌فر و فعالیت‌های ایشان در راستای ایجاد شبکه شتابنگاری کشور قسمت‌هایی از فیلم مصاحبه‌ ایشان با انجمن مهندسی زلزله ایران پخش گردید. سپس رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران، پروفسور غفوری آشتیانی گزارشی از پروژه «ممیزی و سنجش رشد علم مهندسی زلزله در ایران و اثر گذاری آن در فرآیند ایمن‌سازی کشور در برابر زلزله» که اجرای این طرح از طرف معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای کمّی نمودن دستاوردها و پیشرفتهای علمی مهندسی زلزله کشور و سنجش پیشرفتها و اثر گذاری آن در فرآیند کاهش خطرات ناشی از زلزله و ایمن‌سازی کشور براساس شاخص‌های ساختاری، نیروی انسانی، مالی و اقتصادی، به این انجمن واگذار شده بود ارایه فرمودند. همچنین ایشان در ادامه بیان نمودند که این علم با وجود نقاط ضعف و تهدیدهای زیاد پیشرفت‌های خوبی در سطح منطقه و جهان داشته است که این پیشرفت‌ها مدیون تلاش‌های پیشگامان این عرصه، خصوصا جناب مهندس معین‌فر می‌باشد.

در ادامه برنامه آقایان دکتر تهرانی‌زاده، مهندس طاهری بهبهانی، دکتر صانعی‌نژاد و دکتر زاهدی از دیدگاه‌های مختلف به  تشریح فعالیت‌های علمی، فنی، اجرایی و اجتماعی مهندس معین‌فر پرداختند و خاطراتی که از همکاری با ایشان در زمینه‌های مختلف داشتند بیان نمودند. همچنین پروفسور یوسف بزرگ‌نیا که در این مراسم حضور داشتند با کسب اجازه از دیگر سخنرانان، سخنرانی کوتاهی در مورد  فعالیت‌ها و همکاری‌های مهندس معین‌فر با انجمن بین‌المللی مهندسی زلزله و اینکه ایشان نزدیک به ده سال بعنوان نماینده ایران در انجمن بین‌المللی مهندسی زلزله حضور داشتند بیان نموده، سپس پیام رئیس انجمن بین‌المللی مهندسی زلزله - Prof. Polat Gülkan - خطاب به پیشگام منتخب مهندسی زلزله ایران در سال 1391 جناب مهندس معین‌فر توسط رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران قرائت گردید.

در ادامه تندیس انجمن مهندسی زلزله ایران، لوح تقدیر و یک جلدحافظ از طرف انجمن تقدیم استاد بزرگوار مهندس معین‌فر گردید و جلسه با سخنرانی ایشان به پایان رسید. ایشان ضمن تشکر از انجمن مهندسی زلزله ایران، سخنرانان و حاضرین یاد و قدردانی از زحمات و فعالیت‌های مهندس مگردیچیان، مرحوم دکتر قالیبافیان کردند و همچنین یاد و خاطره دکتر تاچی ناتو را گرامی داشتند و همچنین خاطرات و مطالبی در مورد نحوه گردآوری اطلاعات زلزله‌های گذشته به همراه پروفسور آمبرسیس بیان فرمودند.


کلید واژه: پیشکسوت، مهندسی زلزله، مراسم سالانه، معین‌‌فر

تصاویر مرتبط:این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'گزارش اولین دوره از مراسم سالانه تجلیل از پیشگامان مهندسی زلزله در ایران'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت