بازدید اعضای انجمن مهندسی زلزله ایران از پروژه صدر-نیایش به دعوت شهرداری تهران

۱۳۹۱/۹/۲۵ ۰نظر گزارش ۴۶۳۵ بازدید
بازدید اعضای انجمن مهندسی زلزله ایران از پروژه صدر-نیایش به دعوت شهرداری تهران

با دعوت شهرداری تهران، اعضای انجمن مهندسی زلزله ایران و انجمن راه و ساختمان به همراه اعضای شورای شهر از پروژه صدر-نیایش بازدید کردند.

در این بازدید که 30 تن از اساتید و شهردار تهران حضور داشتند، دکتر مازیار حسینی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ضمن تشریح  مشخصات پروژه گفت: بحث مانیتورینگ به معنای خاص کلمه در این پروژه اجرایی شد؛ در اتاق مانیتورینگ تمامی اقدامات انجام شده در پروژه صدر-نیایش رصد می‌شد. وی با بیان اینکه در مسیر این پروژه 300 ساختمان وجود داشت، که قبل از حفاری این ساختمان‌ها معاینه و رفتارشناسی شدند، گفت: اسکلت این ساختمان‌ها بررسی شد و اطلاعات خوب محیطی کسب کردیم تا پیشگیرانه موضوع را پیگیری کنیم.

دکتر حسینی با بیان اینکه ششم فروردین ماه سال گذشته پروژه رسما رقم خورد، افزود: در 24 اسفند ماه سال گذشته حفاری این پروژه پایان یافت و در حال حاضر 93 درصد پروژه تکمیل شده است و در حال نصب تهویه و روشنایی تونل هستیم. معاون شهردار تهران با تاکید بر جمع آوری آبهای سطحی در این پروژه، گفت: دو شبکه برای جمع آوری آبهای سطحی در نظر گرفته شده بود. وی با بیان اینکه این مناطق جزو آبدارترین مناطق تهران بود که دارای بیشترین قنات‌های آبی است، گفت: ما حتی برای احداث این پروژه باید از زیر دریاچه پارک ملت عبور می‌کردیم به همین دلیل عایق‌بندی تونل به صورت کامل انجام شد. وی با بیان اینکه در احداث این تونل سه زمین شناس مطالعات میدانی و تطبیقی دقیقی انجام دادند، گفت: کیفیت کار بتن‌ریزی قابل قبول بود و در حال حاضر در حال نصب تجهیزات تهویه و نور هستیم.

دکتر حسینی در تشریح پروژه پل طبقاتی صدر نیز گفت: در مسئله صدر سه طرح وجود داشت که توسعه زیر زمینی، توسعه در سطح و افزایش طبقات مدنظر قرار داشت که پس از مطالعات انجام شده سرانجام افزایش طبقاتی در صدر مدنظر قرار گرفت. وی گفت: پنج ماه مطالعات شناسایی تکمیلی این پروژه به طول انجامید به گونه‌ای که به ازای هر پایه مطالعات ژئوگرافیک خاصی انجام شد. چرا که از هر ستون به ستون دیگری جنس خاک تغییر می‌کرد و نیاز به مطالعات دقیقی داشت.  مازیار حسینی با بیان اینکه در پروژه صدر 100 درصد کابل‌ها اکسترنال است گفت: در پروژه صدر طول پل اصلی پنج کیلومتر است و 42 کیلومتر شمع اجرا شده و در هر پایه نیز هشت شمع به کار رفته است. وی یکی از مشکلات اجرایی شدن این پروژه را دکل‌های برق عنوان کرد و گفت: ما با برق 230 ولت روبرو بودیم و برای جابجایی این دکل‌ها از دو سوپروایزر خارجی دعوت شد که یکی از این سوپروایزرها به دلیل آنکه در زمان بحبوحه تحریم بود به ایران نیامد و دیگری نیز پس از دو هفته کشور ما را ترک کرد و ما با استفاده از توان متخصصان داخلی توانستیم این پروژه را پیش ببریم.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران در جریان بازدید اعضای شورای شهر و کارشناسان از پروژه صدر-نیایش گفت: متاسفانه به جز پروژه صدر-نیایش سایر پروژه‌ها در کشور با اختلاف توان دانش فنی و اجرا روبرو است. بخشی از این امر به خود ما بر می‌گردد که پای انجام کار محکم نایستاده‌ایم. بخشی دیگر به سیستم اجرایی کشور بر می‌گردد که برایشان مشکل است از اساتید دانشگاه در انجام پروژه‌های این چنینی استفاده کنند. وی افزود: در شهرداری تهران افراد درگیر در این پروژه کارآمد هستند و با تجربه‌ای که در پروژه‌های سدسازی داشتند از پس این کار بزرگ به خوبی برآمدند، امیدوارم این پروژه گشایشی برای پروژه‌های بعدی باشد.

در ادامه دکتر محسن غفوری آشتیانی رئیس انجمن مهندسی زلزله ایران و استاد پژوهشگاه با بیان این که پروژه‌های ملی باید مقبولیت عمومی و تخصصی داشته باشند گفت: در زمینه مقبولیت عمومی لازم است مردم بدانند اجرای این پروژه‌ها به نفعشان است و این موضوع باید برایشان تشریح شود که اگر سختی‌هایی در حین انجام کار به انها تحمیل می‌شود، در درازمدت به سود خودشان است. وی برگزاری این جلسات را در راستای مقبولیت تخصصی پروژه‌های ملی دانست و گفت: اطلاعاتی که از این پروژه جمع آوری شده است در بسیاری از پروژه‌های دیگر کارآیی دارد. جامعه دانشگاهی ما در حالی که پروژه‌های بسیاری در ارتباط با پل‌سازی در کشور در حال انجام است باید تحقیقات خود را به سمت این پروژه‌های ملی و بومی سوق دهند، اما متاسفانه در حال حاضر دانشجویان در دانشگاههای ما بر روی پروژه‌های کشور چین متمرکز هستند. بنابراین باید تلاش کرد تا فاصله بین دانش و عمل را کاهش داد.

نایب رئیس جامعه بین‌المللی مکانیک سنگ نیز در ادامه گفت: از تونل‌های بسیاری در کشورهای مختلف بازدید کرده‌ام و به فراخور حرفه خود در انجمن‌های حرفه‌ای بسیاری حضور داشته‌ام. با دیدن این پروژه می‌گویم خوشبختانه کاری که در کشور ما صورت گرفت از نظر ملی افتخار است. باید مردم از این امر اطلاع یابند تا زحمات و فعالیت‌های صورت گرفته در این پروژه دیده شود. دکتر شکیب به خوبی اشاره کردند که بزرگترین مشکل ما اختلاف سطح دانش فنی و اجرا است. اگر شما به نشریات ISI در دنیا مراجعه کنید می‌بینید که ایران در 8-7 سال اخیر از نظر دانش فنی در رده کشورهای چهارم و پنجم دنیا است. متاسفانه از نظر اجرا شکاف عمیقی وجود دارد اما خوشبختانه در تونل صدر-نیایش از تکنولوژی‌های برتر استفاده شده است.

دکتر تهرانی زاده رئیس انجمن مهندسی راه و ساختمان ضمن تشکر از برگزاری این نشست و اینکه پروژه صدر-نیایش را کاری عظیم در سطح فراملی توصیف و از دست اندرکاران این پروژه قدردانی کردند، خواستار ارتباط گسترده‌تر شهرداری با متخصصین کشور شد.

کلید واژه: پروژه صدر، پروژه نیایش، شهرداری تهران، شورای شهر

تصاویر مرتبط:این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'بازدید اعضای انجمن مهندسی زلزله ایران از پروژه صدر-نیایش به دعوت شهرداری تهران'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت