روبوتهای زیر دریایی برای شناسایی گسلهای مخفی زیر آبها مورد استفاده قرار می‌گیرند

۱۳۹۱/۱۱/۲۳ ۰نظر اخبار بین‌المللی ۲۰۶۳ بازدید
روبوتهای زیر دریایی برای شناسایی گسلهای مخفی زیر آبها مورد استفاده قرار می‌گیرند

اکتشاف جدید زمین‌شناسان --- موجب آرامش خاطر و آسایش ساکنین ساحلی شده و آنها را برای مقابله با تهدیدات لرزه‌ای آماده می‌سازد. با استفاده از آخرین فن‌آوری‌های موجود در زمینه تصویربرداری زیر آب، زمین‌شناس MBARI چارلی پل Paull به همراه همکاران خود در سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده، شناسایی گسل‌های زیر آب که در زیر امواج اقیانوس و شن و ماسه پنهان شده‌اند و به سختی قابل مشاهده و بررسی هستند با موفقیت به انجام رساندند.

ارزیابی گسل‌های ناشناخته و پنهانی زیر آب کار دشواری است و زمین‌شناسان برای فهرست کردن خطرات مرتبط با آنها با چالش روبرو هستند و به همین خاطر نمی‌توانند آنها را در ارزیابی خطرات زمین لرزه به حساب آورند.

پل در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: شاید همه مطلع باشند که بخش قابل توجهی از حرکت صفحه به صورت ساحلی انجام می‌شود اما بخاطر اینکه تکنیکی برای پرداختن با آن وجود نداشته همیشه از ارزیابی‌های خطرپذیری، کنار گذاشته می‌شد.

برای این تحقیق، تیم مذکور تمرکز خود را بر سواحل کالیفرنیای جنوبی، در منطقه‌ای تحت عنوان مرز کالیفرنیا معطوف نمود. تصاویر با رزولوشن بسیار بالا از کف دریا با کمک وسایل نقلیه خود سامان در زیر آب AUVs جمع‌آوری شد. با کمک این تصاویر، میزان لغزش و عبور دو لایه بر روی یکدیگر، یا به عبارتی نرخ لغزش، اندازه‌گیری شد. این اولین باری بود که نرخ لغزش برای یک گسل ساحلی در کالیفرنیا اندازه‌گیری می‌شد.

آنها با استفاده از داده‌های نقشه‌برداری کف دریا MBARI نرخ لغزش گسل را محاسبه کرده و فاصله جابجایی گسل را اندازه‌گیری نمودند. برای این تحقیق، این گروه بر روی کانال زیرآبی غیر فعال و قدیمی تمرکز کردند و متوجه یک جابجایی 18 متری شدند و توانستند ضخامت لایه‌ها را اندازه‌گیری کنند.

کلید واژه: روبوت، زیر دریایی، زمین‌شناس، گسل، MBARI

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

نظرات 'روبوتهای زیر دریایی برای شناسایی گسلهای مخفی زیر آبها مورد استفاده قرار می‌گیرند'

ارسال نظر

شما نمی‌توانید برای این مطلب نظری ارسال کنید. ارسال نظر فقط برای اعضا میسر است، لطفا ابتدا وارد شويد يا ثبت نام کنيد.
کلمه رمز خود را فراموش کرده‌اید؟ فراموشی کلمه عبور.
تمامی حقوق برای وب‌سایت « انجمن مهندسی زلزله ایران (IEEA) » محفوظ است.

صفحه اصلی     |    درباره انجمن     |    پیوندها     |    پرسشهای متداول     |    تماس با ما     |    نسخه قدیمی سایت